Yağ ve Filtre Değişimi

Yağ ve Filtre Değişimi

Günümüzde modern araçların hassas yapıları sebebiyle oto bakım ve onarım son derece önemli hale gelmiştir.

Bu sistemlerin uzun ömürlü çalışmasının en temel yolu periyodik bakımlardır. Genellikle İzmir çevresinde adını sıklıkla duyuran Bornova Yağ & Filtre Değişimi servisleri uzman kadro ve profesyonel çalışma disiplini ile kullanıcılara bu konuda büyük bir değer yaratmaktadır.
 
Periyodik bakımların araç açısından en temel faydası aracın ömrünü bakımsız bir araca göre kimi zaman 2-3 kimi zaman 5-10 kat daha fazla arttırmasıdır. Bu sebeple aracını seven her araç sahibi için bu servisler uğrak bir ziyaret noktası haline gelmektedir.
 

Yağ Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Yağ filtresi motor yağ değişimi açısından son derece önemlidir. Yağ filtresi araçta özelliğini kaybetmiş, pis yağların motora gitmesini engellemek amacıyla koruyucu bir ara tabaka görevi görür. Yağ filtresi tavsiyelere göre iki bakımda bir değişmelidir. Fakat bu koruyucu filtrenin her bakımda değişmesinin hiçbir zararı yok, aksine faydası vardır.
 
  • Özelliğini kaybetmiş atık yağlar motora karışarak motorun ömrünü ciddi oranda azaltır.
  • Özelliğini kaybetmiş atık yağlar motor bloğuna ve silindirlere zarar vererek aşınmasını sağlarlar. Bu aşınma motor değişimine kadar gidecek zararlar verebilir.
  • Motor parçalarının sürtünmesine engel olan yağ özelliği kaybolacağı için birbirlerine sürtünerek ısınır ve birbirlerine kaynarlar.
  • Motor içi atık yağlarla dolarak temizlenemez bir hal alır, motor performansı düşer, yakıt harcanma oranı maksimuma çıkar.
 

Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç için yağlar insan için kana benzerler. Yağ dolaşımı düzgün ve temiz sağlanamazsa araç için ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple yağ filtresi gibi temel parçaların değişiminin Bornova Yağ & Filtre Değişimi merkezlerinde profesyonel personeller tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

Yağ filtresi değişimi işleminden önce araçtaki yağ tamamen boşaltılır. Eski yağ filtresi yerinden sökülerek çıkartılır. Yeni yağ filtresi takılmadan önce yeni yağ ile yağlanır. Daha sonra yeni filtre yerine monte edilir ve işlem tamamlanır. Bu işlemin ardından araç tekrar trafiğe çıkmaya hazır hale gelir. Bu servislerde araç sahipleri için oto klima bakım onarım hizmetleri gibi periyodik bakım hizmetleri de sunulabilmektedir.
 

İlgili Konular

Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri ihtiyacı olan araçlarınızda servis ekibimizi tercih ederek bu alanda sorunsuz ve kusursuz hizmet alabilirsiniz.

Rehbere git

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git
EGR Valfi Arızası Belirtileri
Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Arızası

Rehbere git

Şase Düzeltme

Şase düzeltme işlemi özellikle kaza durumunda aracın tekrardan eski haline gelmesinde önem arz eder.

Rehbere git
Şase Düzeltme