Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Günümüz içten yanmalı araçlarının olmazsa olmaz bileşenlerinden birisi aküdür. Aküsüz bir aracın çalışması mümkün değildir.

Bu sebeple araçların periyodik bakımlarda akü kontrolünün yapılması son derece önemlidir. Bu tip hizmetler Bornova akü kontrol servislerinde kolaylıkla sunulmaktadır. Bu sebeple akü ile alakalı sorun yaşayan araç sahipleri bu servislerin yolunu tutmaktadır.
 
Günümüz modern araçlarında elektronik sistemler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin etkin olarak çalışabilmesi için ise akü gerekli olan bir bileşendir. Bu sebeple aküsüz bir aracın çalışması imkansızdır. Genellikle akü değişimi işlemi sonucunda araç sahipleri memnun kalmadığında haklarını savunamamaktadır. Fakat Bornova akü kontrol sisteminde verilen garantili akü değişimi hizmeti sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmıştır.
 

Akü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araçların aküleri yoğun tempolardan doğan unutkanlık veya ihmalkarlık ile bitebilmektedir. Bunun yaşanmaması için pek çok otomobilde elektronik uyarı sistemleri mevcuttur. Bu uyarı sistemleri araçların farları açık unutulması gibi durumlarda devreye girerek araç sahiplerini uyarabilmektedir. Bu sebeple akü kullanımı konusunda çok etkili bir yöntemdir.
 
Akü kontrolü yapmanın en iyi yolu bir akü şarj ölçer cihaz sayesinde ömrüne bakmak olacaktır. Bu cihaz genellikle Bornova akü servislerinde sıklıkla kullanılan bir cihazdır araç sahiplerinin bu cihazı almak yerine periyodik bakım esnasında servislerden bu hizmeti de rica ederek alması araçlar için son derece faydalı bir seçim olacaktır.
 

Akünün Sağlam Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde bir aracın çalışması için gereken ilk bileşen bir aküdür. Aküsü olmayan bir aracı çalıştırmak imkansızdır. Bu sebeple sağlam bir aküye sahip olmak gereklidir. Araç sahiplerinin araç bakımı esnasında dikkat etmesi gereken en önemli konu bu konudur. 

Bir akünün sağlam olup olmadığını anlayabileceğiniz etkenler şunlardır;
 
  • Aküsü sağlam olmayan bir araba çalışmaz.
  • Otomobilin aküsünün voltajı 10 volt altına inmemelidir, eğer iniyor ise akü sağlam değildir.
  • Akünün sağlam olduğunu anlamanın en iyi yolu ise bir oto servise gidip akü şarj ölçer cihaz ile kontrol sağlamaktır.
     
Bu etkenler kontrol edildiğinde olumlu sonuç veriliyorsa akü sağlamdır. Akü sağlam olmasına rağmen araç çalışmıyorsa diğer etkenlerin kontrol edilmesi tavsiye edilir.
 

İlgili Konular

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç bakımında araçların ustaya mı yoksa servise mi verilmesi gerektiğini merak eden müşterilerimiz için bu konuda kısa bir açıklama yapacağız.

Rehbere git

Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?

Aracın bakımını çok önemseyen araç sahiplerinin akıllarından geçen ilk sorulardan biri de aracın bakımını özel serviste yaptırsam garantiden çıkar mı sorusudur.

Rehbere git
Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?
Şase Düzeltme

Şase Düzeltme

Şase düzeltme işlemi özellikle kaza durumunda aracın tekrardan eski haline gelmesinde önem arz eder.

Rehbere git

Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri ihtiyacı olan araçlarınızda servis ekibimizi tercih ederek bu alanda sorunsuz ve kusursuz hizmet alabilirsiniz.

Rehbere git
Pnömatik Piston Tamiri