Oto Elektrik Sistemleri

Oto Elektrik Sistemleri

Oto elektrik sistemleri bir araç için motor gibi en temel bileşenlerden birisidir. Bu sebeple oto elektrik sistemlerinin çalışmaması araçlar için son derece sıkıntılı bir durumdur.

Bu durumun yaşanmaması için düzenli olarak Bornova oto elektrik servisleri ziyaret edilmeli, gerekli bakımlar yapılmalıdır. Bu bakımlar aracın güvenliği açısından çok önemlidir. Bu sebeple İzmir oto elektrik firmaları bu bölgede son derece değerli firmalardır.
 
Oto elektrik sistemlerinin en temel bileşeni aküdür. Oto elektrik sistemleri gerekli elektrik gücünü akülerden almaktadır. Bu sebeple bir araç için akü olmazsa olmaz bir sistemdir. Aynı zamanda elektrik sistemleri çalışmayan bir araç buji ateşlemesi yapamayacağı için çalışmayacaktır. Bundan dolayı İzmir oto elektrik firmalarında bu bileşenlerin bakımları yapılmalıdır.
 

Araç Çalışırken Elektriği Nereden Alır?

Araç çalışırken elektriği oto aküden alır. Akü çift kutuplu bir eleman olmakla beraber kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araç olarak da tanımlanabilir. Bir aracın olmazsa olmazlarından birisi aküdür. Aküsü olmayan bir aracın çalışması mümkün değildir. 
 
Aküsü bitmiş araçların bu durumu yaşamış olmasının en temel sebebi far gibi elektrik ile çalışan sistemlerin açık unutulmasıdır. Araç çalışır durumdayken akü bitmemektedir. Fakat araç kapalı pozisyondayken akü kendi kendini bitirebilmektedir. Bu sebeple araç kapalı haldeyken oto klima gibi diğer elektrik sistemlerinin de kapatıldığından emin olunmalıdır.
 

Oto Elektrik Neleri Kapsar?

Günümüzde oto elektrik konusu modern araçlarda her alanda görülmektedir. Pek çok araçta koltuklarda, direksiyonlarda dahi elektrikli sistemler bulunmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da Bornova oto elektrik gibi servisler doğmuştur. Bu servislerde bir aracın sahip olduğu her türlü oto elektrik arızası bakım ve onarım işlemi yapılabilmektedir. Günümüz otomobillerinde her bileşende bir oto elektrik unsuru gözlenmektedir.

Fakat genel olarak sıralamak gerekirse oto elektrik şu unsurları kapsar;
 
  • Akü kontrolü ile akünün elektrolit seviyesi, akünün kutup başlarındaki deformasyonlar kontrol edilir
  • Alternatörün bakımı ve şarj kontrolü yapılır. Eğer alternatör arızası zamanında tespit edilmezse diğer elektronik parçalar da zarar görebilir.
  • Sigorta ve röle kontrolü
  • Marş motoru kontrolü
 

İlgili Konular

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç bakımında araçların ustaya mı yoksa servise mi verilmesi gerektiğini merak eden müşterilerimiz için bu konuda kısa bir açıklama yapacağız.

Rehbere git

Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Araç lastikleri değişim işlemini alanında uzman ustalar tarafından yapılması sizlerin ve araçlarınızın emniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git
Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?
Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri ihtiyacı olan araçlarınızda servis ekibimizi tercih ederek bu alanda sorunsuz ve kusursuz hizmet alabilirsiniz.

Rehbere git

Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?

Aracın bakımını çok önemseyen araç sahiplerinin akıllarından geçen ilk sorulardan biri de aracın bakımını özel serviste yaptırsam garantiden çıkar mı sorusudur.

Rehbere git
Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?