Şase Düzeltme

Şase Düzeltme

Şase bir aracın temel iskeletini oluşturur. Aracın parça ve sistemleri şaseye monte edilir. Çok sağlam yapıda olan şase, ancak kaza durumunda zarar görür. Şase eğilmesi bu tür kazalarda ortaya çıkan en önemli sorunlardan biridir. Bu eğilmenin tekrardan düzeltilmesi için gelişmiş makine ve teknolojiler kullanılır. En küçük ölçü birimi ile yapılan düzeltme çalışmaları, kaza sonrasında aracın verimliliğinin artmasına yardımcı olur.
 
 

Şase Düzeltme

Şase Düzeltme Nasıl Yapılır?

Şase Düzeltme Nasıl Yapılır?

Şase düzeltme konusunda en iyi sonuca ulaşmak için bilgisayarlı makinelerden yardım almak gerekir. Açı ve duruşu değerlendiren makineler güçlü yapısı ile kusursuz bir düzeltme işleminin gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede aracın darbelere karşı sağlam duruşu sağlanmış olur. Buna ek olarak aracın tamirle birlikte eski haline gelmesi mümkün olur.
 
Pek çok şase modeli olmakla beraber bu şaseler araç gövdesinin önemli yapısı olarak kendini gösterir. Çelik ve benzer metal alaşımlarla üretilmiş olan şaseler darbelere ve kazalara karşı oldukça dirençli yapıdadır. Buna rağmen aracın alacağı darbenin gücüne göre eğilme riski vardır. Geçmiş dönemde farklı çektirme yöntemleri ile çözü aranırdı. Günümüzde ise şase çektirme bilgisayarlı sistemleri kullanılıyor. Araçların mekanik gövdesi bu gelişmiş teknoloji sayesinde orijinal yapısını koruyor.
 

Şase Düzeltme Nasıl Yapılır?

Şase Modelleri

Şase Modelleri

Şase düzeltme işlemi yapılırken her farklı model için farklı uygulamalar yapılır. Şasenin orijinal boyut ve ölçüleri zaten bilinir. Bilgisayarlı şase düzeltme makinesi bu ölçülere uygun olacak şekilde çalışmaları yapar. Gerekli düzeltme işlemi yapıldıktan sonra şase bağlantılarının düzgün şekilde yapılması sağlanır.
 
Otomotiv sektöründe kullanılan pek çok şase modeli bulunur. Bu modeller içinde:
  •          X modeli şase,
  •          Merdiven modeli şase,
  •          Çapraz eleman çerçeveli modeli ofset şase,
  •          Ofset çerçeve modeli şase,
  •          Çevre Çerçevesi modeli şase öne çıkar.
Şasenin aldığı darbenin durumuna göre hasarı gidermek için ters yönde kuvvet uygulanır. Şase şekil olarak düzelmesine rağmen yırtılma ve benzer sorunlar varsa o zaman değişim gerekli olur. 
 

Şase Modelleri

Şase Düzeltme Hizmeti İçin Uzman Desteği

Şase Düzeltme Hizmeti İçin Uzman Desteği

Genellikle kazalar sonrasında şaselerde hasar ortaya çıkar. Bu hasarın giderilmesi konusunda uzmanların ve yüksek teknolojinin gerekliliği çok iyi bilinir. Şasenin aldığı darbe ve eğilmenin durumuna göre, çektirme işlemleri gerçekleşir. Bilgisayarlı teknolojiler sayesinde hem bu çektirmeler yapılır hem de doğru ölçüm sonuçları ortaya konur. İşlemler tamamlandıktan sonra aracın şasesine yapılacak montaj işlemleri uygulamaya konur. Böylelikle kaza sonrasında aracın tekrardan tamir edilmesi söz konusu olur.
 

Şase Düzeltme Hizmeti İçin Uzman Desteği