Kış Bakımı

Kış Bakımı

Günümüzde en çok kazalar kış aylarında yaşanmaktadır. Bunun en temel sebebi kış bakımı ve kış lastiği konularının önemsenmemesidir.

Her araç sahibinin kış öncesi bir Bornova kış bakımı servisine giderek araçlarına kış bakımı yaptırması gerekmektedir. Bunun sonucunda kazalar engellenerek daha güvenli bir sürüş sağlanacaktır.
 
Kış bakımı yaptırmayan araçlar antifriz gibi maddelerin eksikliğiyle çalışmamak gibi hatalar verebilmektedir. Bu sebeple kış bakımı çok önemlidir. Bunun yanında kış bakımı periyodik bakım olarak da sayılabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak kış bakımına giren araçlar oto elektronik arıza tespiti cihazları ile kontrol edilerek her türlü arızası ortaya çıkartılabilir. Bundan dolayı da kış bakımı yaptıran araçlar sezona güvenli bir şekilde girebilmektedirler.
 

Kışın Araba Nasıl Korunur?

Kışın araçların arıza yapması yaz aylarına göre daha sıkıntılı bir durumdur. Kışın başınıza gelecek bir yolda kalma talihsizliğinde araçtan ziyade kullanıcının sağlığı da tehlike altına düşmektedir. Bu sebeple her araç sahibinin Bornova kış bakımı servisi gibi servislerde araçlarının kış bakımlarını yaptırması gerekmektedir. Aynı zamanda araçların araç sahipleri tarafından kışın çok özenli bir şekilde korunması gerekmektedir.

Araçların kışın korunması için yapılması gereken bakımlar şunlardır;
 
  • Aracın kullanılmadığı zamanlar branda ile muhafaza edilmesi
  • Araç motor suyuna antifriz eklenmesi,
  • Araç silecek suyuna antifrizli silecek suyu eklenmesi,
  • Aracın motor yağı eski ise motor yağ değişimi yapılması,
  • Aracın klima bakımının yapılması.
 

Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Araç kış bakımı gibi unsurların genellikle profesyonel ekipler tarafından yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra bu bakımların 10.000 km veya 6 ayda bir olarak yapılması tavsiye edilmektedir. Bu bakımların aracın ömrüne etkisi çok büyüktür. Bu sebeple araç sahiplerinin çok önem vermesi gereken bir konudur.
 
Yıpranmış parçalara karşı daha özenli davranmak, bu parçaların ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. Araç motor suyuna antifriz eklentisi yapmak da aracın kışın çalışmasına son derece yardımcı olacağı söylenebilir. Bunun yanı sıra lastik bakımlarının, gerekiyorsa değişiminin yapılması da kış aylarında çok önemli bir konudur. Kış lastikleri frenleme mesafesini düşürerek daha iyi bir durma sağlamaktadır.
 

İlgili Konular

EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git

Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?

Aracın bakımını çok önemseyen araç sahiplerinin akıllarından geçen ilk sorulardan biri de aracın bakımını özel serviste yaptırsam garantiden çıkar mı sorusudur.

Rehbere git
Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?
Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Araç lastikleri değişim işlemini alanında uzman ustalar tarafından yapılması sizlerin ve araçlarınızın emniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git

Fren Limitör Arızası

Araçlarda güvenli bir sürüş deneyimi sağlamak için fren sistemi hayati bir rol oynar, ve bu sistemdeki her bileşen önemlidir. Bunlardan biri de fren limitörüdür. Bu küçük ama etkili parça, aracınızın frenleme gücünü dengeleyerek, hem sürücü hem de yolcular için güvenli bir sürüş sağlar. Ancak, zamanla veya yoğun kullanım sonucu fren limitöründe arızalar meydana gelebilir. Fren limitörünün ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını, arızasının nasıl anlaşılacağını ve arızalarının olası nedenlerini detaylı bir şekilde ele alacağız. Böylece, fren limitörünüzün sağlığını koruyarak, y...

Rehbere git
Fren Limitör Arızası