Muayene ve Bakım

Muayene ve Bakım

Günümüzde araçlar için en önemli konulardan birisi periyodik bakımdır. Bu bakımlar ülkemizde devlet kontrolünde araç muayene istasyonlarında yapılabilmektedir.

Bu istasyonlarda araçtaki kusurlu parçalar belirlenerek Bornova araç muayene ve bakım gibi servislerde onarım veya değişim işlemi yapılabilmektedir. Bu servislerde araçların kondisyonu ölçülerek ömrünün uzatılması sağlanabilmektedir.

Bornova araç muayene ve bakım servislerine genellikle muayeneden önce gidilerek aracın tüm kusurlarının belirlenmesi tavsiye edilir. Bu servislerde aracın kusurları önceden belirlenerek muayene öncesi onarım yapılır. Kullanıcılar bu sayede muayeneden kalmaz hem maddi olarak hem de zamandan tasarruf sağlamış olurlar.

Araç muayene ve bakım servislerinde araçlar arıza tespit cihazları ile test edilir. Bu testlerin sonucunda araçtaki arızalar ortaya çıkarak giderilebilir. Arıza tespit cihazları bu sebeple son derece faydalı cihazlardır. Bundan dolayı araç muayene ve bakım istasyonlarında sıklıkla tercih edilen bir arıza tespit yöntemidir. Aynı zamanda kesin sonuçlar vererek araçları muayene öncesi hazır hale getirirler.
 

Araç Periyodik Muayenede Neler Yapılır?

Araç periyodik muayene genellikle kullanıcılar arasında kış bakımı olarak da bilinmektedir. Periyodik muayenenin araçlar için en temel faydası aracın kondisyonunu test ederek ona göre bir çözüm üretilebilmesidir. Araç periyodik muayene esnasında arızaların nerede olduğu arıza tespit cihazları ile bulunmaktadır. Arıza tespit cihazları bu sebeple muayene merkezleri için vazgeçilmez bir unsurdur.
Araç periyodik muayenede genel olarak aracın her türlü aksamı incelenir.
 
Fakat yine de örnek vermek gerekirse şu unsurlar örnek verilebilir;
 
  • Motor parçalarının kontrolü
  • Akünün sabitlik durumu
  • Tesisat parçalarının incelenmesi
  • Aydınlatma sistemlerinin kontrolü
  • Uzun ve kısa far kontrolü
  • Fren sistemi kontrolü
  • Lastik kontrolü
  • Kabin içi kontrolü
  • Araç altı kontrolü
 
Bu unsurlar kontrol edilerek araç muayenesi yapılmış olmaktadır. Bu sebeple muayene öncesi bu unsurların düzgün çalışıp çalışmadığı bir periyodik bakım merkezinde kontrol edilmesi zaman açısından son derece önemli bir konudur. Bu kontrollerin yapılmasının ardından araç sahipleri rahatlıkla muayeneden geçebilirler. Muayeneden geçmiş bir araç ise güven vererek yolculuklara ev sahipliği yapabilmektedir. Bu sebeple araç muayenelerin araç sahipleri tarafından önemsenmesi tavsiye edilir.
 

İlgili Konular

Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?

Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?

Aracın bakımını çok önemseyen araç sahiplerinin akıllarından geçen ilk sorulardan biri de aracın bakımını özel serviste yaptırsam garantiden çıkar mı sorusudur.

Rehbere git

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç bakımında araçların ustaya mı yoksa servise mi verilmesi gerektiğini merak eden müşterilerimiz için bu konuda kısa bir açıklama yapacağız.

Rehbere git
Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?
Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Araç lastikleri değişim işlemini alanında uzman ustalar tarafından yapılması sizlerin ve araçlarınızın emniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git

Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri ihtiyacı olan araçlarınızda servis ekibimizi tercih ederek bu alanda sorunsuz ve kusursuz hizmet alabilirsiniz.

Rehbere git
Pnömatik Piston Tamiri