15 Adım Kontrol

15 Adım Kontrol

Günümüzde araç sahipleri araçlarının kondisyonunu öğrenmek adına sıklıkla Bornova 15 adım kontrol gibi servislere başvurmaktadırlar.

Bu servislerde 15 adımda tüm kontroller yapılarak araçlar üzerindeki tüm kusurlar not edilebilir. Bu süreç sonrası araç sahipleri araçlarına güvenle binerek uzun yolculuklar yapabilmektedir.
 
15 adım kontrolün en büyük faydası araçtaki tüm kusurları göstererek onarımı kolaylaştırmasıdır. Araç sahipleri araç üzerindeki tüm sorunlar halledilmiş bir vaziyette araçlarını devralarak güvenle yolculuklarını devam edebilmektedirler.
 
Günümüzde 15 adım kontrolün fiyatları firmadan firmaya değişse de genel bir bakım için cüzi miktarda denilebilecek rakamlardadır. Bu sebeple bu kontrol sistemi araç sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen bir hizmet olarak bilinmektedir.
 
15 adım kontrolünün süresi güncel arıza tespit cihazları sayesinde çok kısa olarak bilinmektedir. Arıza tespit cihazlarında yer alan veriler ile araçtaki veriler karşılaştırılarak arızaların hangi parçalarda olduğu tespit edilebilir. Bu nedenle Bornova 15 adım kontrol servislerinde zamandan tasarruf kolaylıkla sağlanabilmektedir.
 

15 Adım Kontrolü Nedir?

15 adım kontrolü araç için en sık tercih edilen araç muayene ve bakım öncesi genel bakım yöntemidir. Bu yöntemin sıklıkla tercih edilmesinin en temel yanı bu servislerde profesyonel ekipler tarafından yapılan hızlı ve kaliteli işçiliktir. Bu hizmet için servislerin en önemli yardımcılarından birisi de arıza tespit cihazlarıdır.
 
Günümüzde kış bakımı olarak da bilinen 15 adım kontrolün genellikle 6 ayda bir yapılması tavsiye edilir. Bu sıklıkla bakım yapılan araçların uzun yolculuklar boyu sıkıntısız devam edebileceği söylenebilir. Bunun en temel sebebi 15 adım kontrolü yapılmış araçların kondisyonunun maksimum seviyelerde kalabilmesidir.
 
15 adım kontrolde araçların belirli parçaları incelenir. Bu parçaları şu şekilde sıralayabiliriz;
 
 • Elektrik ve elektronik sistemleri
 • Lastikler
 • Aydınlatma sistemleri
 • Alt gövde
 • Korna
 • Frenler (görsel muayene)
 • Silecekler
 • Akü (görsel muayene)
 • Sıvılar
 • Klima sistemi
   
Bu parçaların incelendiği araçlarda herhangi bir sıkıntı yaşanması genellikle mümkün gözükmemektedir. Ancak yine de kullanıma bağlı olarak yıpranmalar oluşabilir. Bu yıpranmalar ise arıza tespit cihazları ile tespit edilerek tekrar onarım yapılarak araçların güvenliği kolaylıkla sağlanabilir.
 

İlgili Konular

EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git

Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Araç lastikleri değişim işlemini alanında uzman ustalar tarafından yapılması sizlerin ve araçlarınızın emniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git
Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?
Şase Düzeltme

Şase Düzeltme

Şase düzeltme işlemi özellikle kaza durumunda aracın tekrardan eski haline gelmesinde önem arz eder.

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Arızası

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Arızası