Akü

Akü

İçten yanmalı motorlara sahip araçlarda akü arızasının sonucu aracın çalışmaması olmaktadır. Bu sebeple akü araçtaki en önemli bileşendir.

Bu sebeple her periyodik bakım esnasında akü kontrolü yaptırılması İzmir akü servislerince tavsiye edilmektedir. Aküler elektronik sistemlerin çalışması için gereken güç mekanizmasıdır. Bornova akü servisleri bu sebeple akü konusunda uzman ekiplerle çalışmaktadır.
 
İçten yanmalı motorlarda araçların çalışması akü ile bağlantılıdır. Buji ateşlemesinin gerçekleşmesi için araç dolu bir aküye sahip olmalıdır. Bu sebeple kullanıcıların akü konusunda son derece dikkatli olması tavsiye edilir. Akü bitmesi durumunda Bornova akü servisleri tarafından yerinde akü değişimi gibi hizmetler de verilebilmektedir. Bu sebeple Araç sahiplerinin bu tip durumlarda bilinçli davranması gerekmektedir.
 

Akünün Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Akünün ömrünün bittiği aracın çalışmamasından anlaşılır. Akü eğer 10 voltun altına düşerse ömrü tamamlanmış demektedir.

Akünün bitmesinin sebepleri şunlardır;
 
  • Eğer aracın farları açık unutulup bırakılırsa akünün şarjı bitebilir
  • Akü doğal ömrünü tamamladıysa akünün şarjı bitebilir
  • Elektrik boşalması
  • Akü kabloları aşınmış olması
     
Bu etkenler ile karşılaşıldığında akülerin bitmesi normal karşılanmaktadır. Bu etkenler ile karşılaşmamak için araç sahiplerinin kendi üzerine düşen elektronik sistemleri açık bırakmamak gibi konularda daha dikkatli olmaları tavsiyeler arasında yer almaktadır. Araç akülerinin bitmesi durumunda takviye gibi işlemler ile tekrar aracın çalıştırılması da mümkündür.
 

Aküsü Bitmiş Araba Nasıl Çalıştırılır?

Öncelikle bir akünün doğal ömrü 5-6 yıl olarak bilinmektedir. Bu süre araç kullanıcısının ihmal durumlarına ve aracın kullanıldığı hava koşullarına göre de değişebilmektedir. Bu süreç sonunda İzmir akü servisleri gibi servislerden yardım alarak akü değişimi işlemleri yapılması araç ve araç sahibi açısından son derece faydalıdır. Akü değişimi esnasında akülerde garanti konusu da son derece önem teşkil etmektedir.
 
Akü bittiği ilk anda yapılması gereken şey akü takviyesidir. Akü takviyesi için bir akü takviye kablosu ve aküsü dolu alan bir araç gerekmektedir. Aküsü dolu olan araç ile aküsü boş olan araç arasında bir bağlantı kurularak aküsü dolu olan araç çalıştırılır. Daha sonra aküsü boş olan araç çalıştırılarak takviye işlemi tamamlanır.
 

İlgili Konular

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç Bakımında Usta Mı, Servis Mi?

Araç bakımında araçların ustaya mı yoksa servise mi verilmesi gerektiğini merak eden müşterilerimiz için bu konuda kısa bir açıklama yapacağız.

Rehbere git

Pnömatik Piston Tamiri

Pnömatik Piston Tamiri ihtiyacı olan araçlarınızda servis ekibimizi tercih ederek bu alanda sorunsuz ve kusursuz hizmet alabilirsiniz.

Rehbere git
Pnömatik Piston Tamiri
Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Aracımın Lastiklerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Araç lastikleri değişim işlemini alanında uzman ustalar tarafından yapılması sizlerin ve araçlarınızın emniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git

Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?

Aracın bakımını çok önemseyen araç sahiplerinin akıllarından geçen ilk sorulardan biri de aracın bakımını özel serviste yaptırsam garantiden çıkar mı sorusudur.

Rehbere git
Aracın Bakımını Özel Serviste Yaptırsam Garantiden Çıkar Mı?