Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon kutusu arızasıaracın kontrolünü olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Araçlar direksiyon yardımı ile yönlendirilir ve bu sayede aracın kontrolü sağlanır. Direksiyonda yaşanan sorunlar araçların kontrolünü oldukça zorlaştırır. Araç trafikte ilerlerken kontrolün tamamen sürücüde olması çok büyük önem arz eder kontrol kaybı söz konusu olduğunda ise istenmeyen kazaların ortaya çıkma ihtimali kendini gösterir.
Direksiyon sistemi birbirine bağlı ve düzenli entegre edilmiş olan parçalardan oluşur. Her parçanın önemli görevleri vardır. Sistemin bir arada ve uyumlu çalışması sonucunda aracın kontrolünde yüksek verimlilik ortaya çıkar. Direksiyon parçalarını ve görevlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Direksiyon simidi bu sistemin önemli parçaları arasında yer alır. En temel parça olarak karşınıza gelen direksiyon simidi aracın yön ve dönüş kontrolünü sağlar
  • Direksiyon mili bu sistemin temel bağlantı elemanıdır ve sistemi bir arada tutma görevi üstlenir. Mile bağlı olan parçaların düzenli olarak sabit olması, sistemin sorunsuz çalışmasına katkı sağlar.
  • Direksiyon dişli kutusu dönme etkisinin tekerlere iletilmesini sağlar. Burada bulunan dişlilerin düzenli şekilde yağ ile desteklenmesi gerekir. Yağlama özelliği ile dişlilerin sağlıklı olmasını sağlanır
  • Direksiyon bağlantı kolları direksiyon hareketinin tekerlere ulaşmasını sağlar. Böylece sistemin verimli çalışması sürücülerin araç üzerindeki kontrolünü çok etkin hale getirir.
Arıza durumunda bu sistemin bir yâda birden çok parçasında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların kazaya davetiye çıkarması söz konusudur. Güven ve emniyete önem veren sürücüler aracın direksiyon sistemine gerekli hassasiyeti göstermelidir.

Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyon Kutusu Nedir Ne İşe Yarar?

Direksiyon Kutusu Nedir Ne İşe Yarar?

Başta otomobiller olmak üzere tüm kara taşıt araçlarda direksiyon sistemi bulunur. Direksiyon sisteminin kompleks yapıya sahip olan kutusu dönme işlemini düzenli olarak sağlayan parçalardan oluşur. Aracın mekanik ve hareketli sistemleri yağ desteği ile emniyete alınır. Yağ kaybı ve yağ değiştirme konusunda geç kalma durumu yaşanacak olursa sistemde aşınmanın kaçınılmaz olduğu görülür. Kullanıma ve zamana bağlı olarak yaşanan yıpranmalar ise belli bir süre sonra direksiyon sisteminin arızalanmasına yol açabilir.

Direksiyon kutusu birçok parçanın uyum içinde çalıştığı önemli bir sistemdir. Bu sistem içinde rot ve rot başları bulunur. Ayrıca, direksiyon amortisörü, direksiyon mafsalı ve avare kol parçaları bu sistem içinde yer alan parçalar olarak karşınıza gelir. Arıza durumu söz konusu olduğunda sorunun kaynağını bulmak adına tüm sistemin gözden geçirilmesi gerekli olabilir. Aracın düzenli şekilde kontrolünü sağlayan ve dönme etkisini yerine getiren sistem her zaman çalışır durumda olmalıdır. Burada ortaya çıkan sorunlar direkt olarak aracın trafikte güvenli ulaşımını olumsuz etkileyecektir.

Direksiyon kutusu arızası en istenmeyen sorunlardan biridir. Bu sorunlar trafikte ortaya çıkarsa araçlar için kaza riski ortaya çıkar. Arızalı olan araçların artık trafiğe çıkmaması gerekir. Direksiyon ile ilgili arızalar çözüme kavuştuğu andan itibaren ancak araçlar yola çıkabilir ve trafik için bir tehdit oluşturmaz. Bu arızaların anlaşılmasında bazen hassas ölçümler yapmak gerekir. Bu sayede sorunları tanımlama ve gidermede daha isabetli kararların verilmesi söz konusu olabilir. 

Direksiyon Kutusu Nedir Ne İşe Yarar?

Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araçları oluşturan sistemlerde arızalar ortaya çıktığında bir takım belirtiler kendini gösterir. Bu sayede sorunun kaynağını ve boyutunu anlamak mümkün olur. Direksiyon kutusu arızası yine çok önemli, bir sorun olarak ortaya çıkar. Bu durumda aracın sorunlarını tam olarak anlamak için uzmanların devreye girmesi gerekli olacaktır. Öncelikli olarak burada bahsedilen sorunların ne şekilde ortaya çıktığını bilmek gerekir. Direksiyon kutusunda oluşan arızalar aşağıdaki belirtilerin ortaya çımasına neden olur:

  • Direksiyon toparlamada yaşanan sorunlar
  • Direksiyon simidinde ortaya çıkan boşluklar
  • Direksiyon sertliği
  • Direksiyondan gelen sesler, önemli belirtiler olarak kabul edilir.
Herhangi bir direksiyon sorunu aracın trafiğe çıkmaması için çok önemli bir sebeptir. Aksi halde aracın kendisi için ve diğer araçlar için önemli bir tehdide dönüşmesi söz konusu olur. Güvenli ve doğru şekilde istikametine ilerlemesi gereken araçlar için direksiyon kutusunun ve buna bağlı tüm sistemlerin düzgün çalışıyor olması gerekir. Araçta sorun olmadığı zaman sürücülerin göstereceği dikkat ile kazaların önüne geçilir. Aksi halde araçtan kaynaklanan bir kazanın ortaya çıkması durumu ortaya çıkabilir.  

Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Direksiyon Kutusu Arızalarında Ne Yapmak Gerekir?

Direksiyon kutusu arızası çok önemli bir sorundur ve bu sorunu yaşamamak adına zamanında tedbir almak gerekir. Genelde bu tür mekanik sistemlerde arızanın kaynağı bakım eksikliği olarak kendini gösterir. Mekanik ve işlevsel sistemlerde zamanında yağlama ve yağın kontrolü büyük önem taşır. Dengeli ve zamanında yapılan bakımlar araçlardaki işlek sistemleri destekler. Metal malzemeler zamanla metal yorgunluğu denen bir dezenformasyona maruz kalabilirler bu durum ise metallerde çatlama ve kırılmalara neden olur. Bakımlı ve yağlanmış parçalarda bu sorunlar daha az görülür. Direksiyon kutusu arızalarını geciktirmek hatta tamamen ortadan kaldırmak için, iyi ve zamanında bakımın önemini unutmamak gerekir.

Direksiyon kutusu arızası sürücülerin baş edebileceği bir sorunun ötesindedir. Sorunu aşmak ve yola bir an önce çıkmak için uzman desteği en önemli gereksinimler arasındadır. Direksiyon kutusunda oluşan arızalar tamir edilirken kapsamlı bir çalışma yapmak gerekir. Bu çalışma ise ancak donanımlı bir servis bünyesinde olur. Yağı boşaltma, sökme, tamir ve montaj sürecinde ileri, teknolojilere ve gelişmiş takımlara ihtiyaç duyulur. Deforme olmuş ve kullanılamaz hale gelmiş olan parçalar ise yenisi ile değişmelidir. Burada öncelikli olarak doğru parçanın temini sonrasında ise değişimi gerekir. Tüm bu işlemler eksiksiz olarak tamamlanırsa ancak araç trafiğe çıkar. Aksi halde aracın yola çıkması herkes için risk oluşturur. Tamir ve değişim süreçlerinde yaşanan başarı, tüm trafik için faydalı sonuçlar doğurur.

Direksiyon Kutusu Arızasında Servisimizin Hizmetleri

Direksiyon kutusu arızası kombine çalışma gerektiren bir arızadır. Kadromuz, modern istasyonlarımız ve yüksek teknolojimiz, bu konuda hizmet için servisimizi çok ayrıcalıklı bir noktaya getirmiştir. Bosch markasının verdiği güvenle servisimiz bir asırlık bir tecrübenin devamıdır. Modern, geniş ve teknoloji avantajlı servisimiz pek çok sorunun çözümünde sizlere kolaylık sağlar. Aracınız servisimizde en iyi imkânlardan yararlanır. Sorunların tanımlanmasında ve çözümünde en geçerli metotlar tarafımızdan uygulanır. Teknik donanım ve ekipman kalitemiz her türlü tamir konusunda bize önemli avantajlar sağlar. Servis yapımız geniştir ve bu sebeple çok sayıda aracın eş zamanlı olarak bizden hizmet alması mümkün olur. Tamir çalışması olsun, değişim çalışması olsun, servisimiz en iyi hizmetleri ayağınıza getirir ve size sunar.

Direksiyon kutusu arızası tamiri ve değişimi için en geçerli yöntemleri kullanırız. Değişim gerekli olduğunda orijinal parça temini yaparız. Gerekli montaj çalışmaları ise malzeme ve uzman katkısı ile en iyi sonucu verir. Servisimiz müşterilerimizin her zaman güvencesi olmuştur. Aracınızdaki sorunların en doğru şekilde tespitinde yüksek kalibrasyon teknolojisi ile pratik çözümler ortaya koyarız. Parça değişimi ile aracınızın eskisinden daha iyi olmasını sağlarız.

Kalite anlayışımız tüm çalışmalarımıza yansımış durumdadır. Baştan sona direksiyon sistemleri ve direksiyon kutusu probleminde servisimizin başarısını görebilirsiniz. Kalite, performans ve fiyat bağlantısı bakımından en kaliteli hizmetleri servisimizden alabilirsiniz.