Aracınızdan Farklı Sesler Gelirse Dikkatli Olmalısınız

Aracınızdan Farklı Sesler Gelirse Dikkatli Olmalısınız

Araçta oluşan arızaların büyük çoğunluğunu çıkan farklı seslerden anlayabilirsiniz. Bu türlü tuhaf sesler araçtaki arızaların belirtisi olarak kabul edilebilir. Kontağı çevirip aracı çalıştıracak olursanız farklı sesler duyarsınız. Bu duymuş olduğunuz sesler genelde değişik bir arızanın belirtisi olacaktır. Sürüş esnasında aracınızdan;
 
  • Sürtünme şeklinde Sesler
  • Vuruntu şeklinde Sesler
  • Uğultu şeklinde Sesler
  • Islık şeklinde Sesler
Geliyorsa bunun anlamını bilmeli ve tedbir oluşumu konusunda çabuk karar vermelisiniz. Arızanın henüz ilk aşamalarında masraflarınız daha düşük olabilir. Her bir ses farklı yerlerde ortaya çıkan arızaları ve arıza başlangıçlarını gösterir. Tedbir almak ve çözüm üretmek için araçtan duyduğunuz her bir sesi değerlendirebilirsiniz.
 
Sürtünme sesi otomobillerin bazı sıkıntılarını anlamada işe yarar. Araçtan gelen sesleri dinlemek suretiyle problemleri tespit etmek, elbette daha kolaydır. Günümüz standartlarında bakım-onarım ve tamir servislerinin aracı dinleyerek çözüm ürettiği bilinir. Siz de kendi başınıza aracınızı dinleyip sorunları yorumlayabilirsiniz. Sürtünme şeklindeki sorunlar genelde motordan kaynaklanır. Burada bulunan silindir, dişli, kayış ve rulman gibi unsurların, özellikle gözden geçirilmesi gerekir. Eğer sorun burada değilse, frenleri kontrol edip yine benzer problemleri yakalama şansınız vardır.
 
Islık sesi geliyorsa aracınıza iyi bakmalı ve bu sesin kaynağını bulmalısınız. Genelde ıslık sesi araçta bulunan rulmanlardan gelir. triger gergi bilyesi, şarj dinamosu bilyesi, teker ve aks bilyesi, şanzıman bilyesi, burada önemli sorun kaynağı olabilir. Rulmanların bazen değişmesi gerekir. Yine klima pompası ıslık şeklinde sesin ortaya çıkmasına neden olur. Aracın sesini dinlemek suretiyle sorunu bulmak ve buna göre tespit oluşturmak mümkün olmaktadır.
 

Aracınızdan Farklı Sesler Gelirse Dikkatli Olmalısınız

Otomobillerden Gelen Değişik Seslerin Nedeni

Otomobillerden Gelen Değişik Seslerin Nedeni

Vuruntu sesi mutlaka dikkat edilmesi gereken ve dikkat çeken konuların başında gelir. Aracın sesini dinlemek suretiyle sorununu çözmek isteyen insanlar, bu sesleri takip ederek çözüme ulaşır. Genelde araçlarda mekanik aksamın arızaları bu şekilde sonuç ortaya koyabilir. Bu tip sorunları gidermek için atılan adımlar genellikle olumlu bir çözüm yaratmaktadır.
 
Uğultu sesi pek çok araçtan gelir ve özellikle vites yükseltildiğinde artık uğultu sesi çıkmaz. Bu gibi durumlarda olayı çok fazla büyütmemek gerekir. Eğer devamlı duyduğunuz bir uğultu sesi varsa, o zaman aracın rulmanlarından gelen bir sorun olduğunu hemen anlarsınız. Genellikle aks bilyesi bu tür sorunların ortaya çıktığı noktalardan biridir. Gerekli müdahale ve değişimle beraber, bu sesin kesilmesi mümkün olur.
 
Araç seslerini dinlemek suretiyle arızaları tespit etmek yerini bulmak ve gidermek insanların üzerinde durduğu konular içinde bulunur. Aracın normal çalışma rutin seslerinin yanı sıra takip ettiğinizde farklı sesler duyabilirsiniz. Bu tip sesleri duyduğunuzda yetkili servisinin çalışmalarından alınan yardımlar problemi çözecektir.
 

Otomobillerden Gelen Değişik Seslerin Nedeni